top of page
ofy-logo.png

Ömer Faruk YAMAN

Dijital Pazarlama Mentoru / Marka Tasarım Danışmanı / Girişimci

Tel:

+90 530 631 86 09

Email:

Bireysel ve Ortaklı Girişimlerim

YamanOF Kurucu Ortağı

Vloff Kurucusu

Pimars Ajans Kurucu Ortağı

Snofya Kurucu

Sheym Kurucu

Shetex Kurucu Ortağı

Kim Bu Ömer Faruk YAMAN? 

diyenler eğer vaktiniz varsa karşınızdayım. Sizler için kısaca kendimden bahsetmek isterim;

Öncelikle sizleri sanal ofisim olan bu web sitemde ağırlamaktan mutluluk duyduğumu belirtmek ister ve ziyaretiniz için teşekkür ederim. En kısa zamanda bir çay içmeye de bekleriz. 

 

Eğitim ve İş Hayatına Başlangıç

 

Ben 1996 yılında Balıkesir’in Edremit ilçesinde doğdum. Eğitim hayatımı orta birinci sınıfta şekillendirmeye karar vermiştim ve buna göre bir araştırma plan hazırlamıştım;

 

İş hayatım orta okul dönemlerimde yazın otellerde, cafelerde ve düğünlerde çalışarak başlamıştı. Ancak o hayatı istemiyordum çünkü o dönemlerde şimdiyi hayal ederek ne olmam gerektiğini düşünüyor ve ona göre hareket ediyordum.

 

Bilgisayar ile ilgili bir iş istiyordum. Çünkü o dönemlerde yaşıtlarıma oyunlarda kurduğum sunucular üzerinden kontör ve para karşılığı yer satıyordum 🙂

 

Öyledirki araştırmaya koyuldum; hangi liseye gitmeliyim, sonrasında hangi üniversiteyi okumalıyım vs… bunları araştırdım. 

 

Remzi Molvalıoğlu Tic. Mes. Lisesine başladım. Bilgisayar bölümünü web tasarım ve grafik dalında başarı ile bitirdikten sonra iş yeri açma ve ustalık belgelerini aldım. 

 

Mesleki iş hayatım daha lise dönemlerimde başlamıştı. İlk web site işimi 2011 -  2012 dönemlerimde almıştım. Tabi o dönemde sadece web sitesi değil grafik tasarım işleri alıyordum. Çünkü okurken ek kazanca ihtiyacım vardı.

 

Mezuniyete yakın artık adobe programlarında hakimiyetim ustalık seviyesine gelmişti. Bunun yanında temel kodlama alanlarında tecrübe kazanmıştım.

 

Sonrasında artık üniversite okumayı düşünmüyor direk ticarete atılmayı planlıyordum. Derken ailemiz bir üniversite okursan iyi olur. Dediler ki iyikide demişler. Aile rızası öneminden dolayı istemeye istemeye İstanbula geldim.

 

Burada eski adı Altınbaş şimdiki adı Kemerburgaz Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Kamu yönetimi yüzde yüz ingilizce olan bölümü okumaya hak kazandım. Malumunuz soracaksınız bilgisayar ne alaka bu bölüm ne alaka… Üniversite sınavına hiç kafa yormayıp tamamen mesleki derslerde uzmanlaştığımdan dolayı neresi tutarsa dedik ve yazdık…

 

İngilizce hazırlığı bitirdim ve bu sırada network ve meetup etkinlikleri ile çevre edindim. Sonrasında ise mesleğim ile ilgi freelance işler almaya başladım.

 

Üniversite 1. sınıfa geçtiğimde 3 ay sonra 2016 - 2017 yılında okulu bırakma kararı aldım ve mesleki alanda kendimi geliştirecek  ve ek meslekler kazandıracak dijital pazarlama, istatistik ve reklamcılık alanlarında yurtdışı eğitim programlarına katıldım.

 

Kalfalık Dönemim

 

Eğitim süreci uygulamalı olduğundan aynı anda aldığım dijital pazarlama eğitimini birçok firmaya ücretsiz şeklide verdim. Tabi ilk aşamalar başarı oranı oldukça düşüktür bunun sebebi hala eğitim alıyor olmam ve sektörleri yeni tanıyor olmamdı. Bu eksiğimi web sitesi ve grafik tasarım alanındaki uzmanlığım ile telafi ediyor müşterilerimin maduriyetlerini ortadan kaldırıyordum.   

 

2018 Döneminde ilk kendi markamı kurma denelerini başlattım OFY Design  olarak. Ancak resmi bir şirket ve faturalı iş yapamıyor yakın çevreme tavsiye üzerine işler yapıyordum. Sonrasında yurt dışında yakın bir dostumun girişimine Türkiye temsilciliği yaptım 2018 yılı içerisinde. Bu marka urest.co. 

 

Bir yıl sonrasında ise 2019 tarihinde Türkiye’de kendi markamı oluşturduğu YamanOF. YamanOF 2 yıl boyunca start-up olarak dijital pazarlama alanında şeffaf hizmet politikası ile hizmet verdi. Bu sırada çekirdek kadro oluşturabilmek adına 30 dan fazla kişiye birebir eğitim verdim. İçlerinden 2 kişiye verdiğim sözü tutarak firma ortaklığı sağladım.

 

YamanOF 2021 yılında resmi olarak limited şirket olarak 3 ortaklı yapı ile hizmete girdi. Hakan Şen ve Ramazan Çanayaz YamanOF fİrma ortaklarım, en iyi öğrencilerim ve dostlarım olmuşlardır.

 

Ustalık Dönemim

 

2023 e girdiğimiz bu döneme geldiğimiz şöyle bir geçmişe bakalım neler kazandık ve tecrübe edindik, nelerde uzmanlaştık;

 

100+ Eğittiğim değerli insanlar 

Hizmet verdiğim 200+ firma ve birey, 

20+ Sektör ( İnşaat, Emlak, Sağlık, Alternatif Tıp,  Diyetisyen, Bijuteri, Kuyumcu, Kadın Giyim, Tesettür Giyim, Erkek Giyim, Resmi ve Özel Gün Giyim, Hediyelik, Oto Tamir, Bireysel Markalaşma, Rezistans, Estetik ve Güzellik, Restoran, Cafe, Kadın Kuaförü, Erkek Kuaförü, Güzellik Merkezi, Diş Kliniği, Boy Uzatma, Besin Takviyesi, Networking…)

10+ Ülke ile  Yönettiğim 2 milyon dolar üstü facebook/meta reklam bütçesi, yönettiğim 1 milyon üstü google reklam bütçesi,

300+ Web Site Arayüz tasarımı ve

200+ Web site kurulumu

1000+ Grafik tasarım çalışması

100+ Sosyal Medya hesap yönetimi

100+ Dijital pazarlama sektör özelinde strateji ve planlama oluşumu ve yönetimi.

Şimdi ise bu birikimleri “terzi kendi söküğünü dikemez” mottosuna aykırı olarak bireysel markalaşma sürecini başlatmak için sağlam temel olarak kullanıyor olacağım.

 

Ve ustalık eserlerim olarak olan girişimelerim: YamanOF Danışmanlık - Pimars Ajans - Sheym Tesettür Giyim - Snofya Custom Products - Shetex Wholesale 

 

Sizlerde güvenilir yani herşeyi açıkça yapan yani dijital pazarlama sektöründe Türkiye’ye getirdiğim şeffaf hizmet arıyor, nereye paranızın gittiğini ve ne zaman başarılı olacağınızı merak ediyor, doğru zamanda doğru adımları atmak istiyorsanız hadi hemen bir randevu alın ve tanışalım.

 

Amerikayı yeniden keşfetmeye ne zaman ne de maliyetinizi fazladan harcamayın.

 

Okuduğunuz ve dinlediğiniz için teşekkürler.

Hayat Akışım ve Deneyimlerim...

2010-2014 Lise Dönemim

2015-2017 Üniversite Dönemim

Lise dönemim boyunca mesleki olarak çalışmadan önce birçok sektörde çalışma fırsatım oldu. Bunlar komilik, garsonluk, bilet gişe sorumlusu, kasiyerlik, bulaşıkçılık. Bunun yanı sıra TEDAŞ da stajyerlik yaptım. Bunları yaparken kalan boş vaktimde grafik tasarım web tasarım ve temel seviye (seo ve sem ağılırlıklı) dijital pazarlama işleri alıyordum. Bu işleri yapamayacağımı anlayıp kendimi beden değil zihin işçisi olarak konumlandırmaya karar verdim.

Üniversite dönemimde kendi mesleki hedeflerimden çok farklı bir bölümdeydim. Siyasal Bilimler ve Kamu Yönetimi. İngilizce hazırlık okuduğum sırada serbest olarak grafik tasarım işleri yapmaya devam ediyordum. Üniversite birinci sınıfın üçüncü ayında şunu fark ettim ki ben mezun olup, iş aramak vs vs derken ailemin maddi gücünün olmamasından dolayı hem onları hem kendimi çok zorlayacaktım. Hali hazırda zaten az da olsa iyi bir gelirim vardı. Derken okulu bırakıp kendimi sevdiğim ve bildiğim mesleki alanda geliştirmeye karar kıldım. Bu dönemde ise Dijital pazarlama bilgimi artık bir üst seviye ye çıkarma kararı alarak bu alanda yurt dışı üzerinden online eğitimler aldım.

2018 - 2020 YamanOF Start-Up

Bu dönemde üniversiteyi bırakmış biryandan starbucks, güvenlik görevlisi, ve ek garsonluk işleri yaparken serbest olarak kendi alanımdaki işleri yapmaya devam ediyor ve bu alanda gün geçtikçe tecrübe kazanıyordum. Birden fazla iş yapma sebebimin temeli ise kendi markamı yani ilk resmi girişimim olan YamanOF Danışmanlık firmasını kurmaktı.

2018 Haziran ayında start-up olarak Dijital Pazarlama sektöründe YamanOF markamı kurmuş ve tanıtımlarına başlamıştım. Ancak maddi durumlar ve ailevi sorunlar ister istemez hedeflerime ilerlememde bazı engeller doğruyordu. Ancak bu engeller her geçildiğinde yerini sağlam ve güçlü temellere bırakıyordu.

YamanOF start-up döneminde 10 sektörde toplam 100 markaya hizmet verme hedefine ulaşmış 2 yılda toplam 2 milyon ₺ reklam yönetimi yapmıştı. Ancak hala tek başıma olmam ve bir ekip kuramadığımızdan dolayı hedeflenen ciroyu aşamıyordum. Bu noktada ortaklı bir yapıya girerek ekip oluşumunu başlattım.

2020 YamanOF Kuruluşu

2021 VLOFF Strat-Up

2022 Pimars Ajansı

2023 Şubat snofya.com 

2023 Nisan Sheym 

2023 Haziran Shetex

02.07.2020 tarihinde YamanOF Danışmanlık Pazarlama ve Ticaret LTD. ŞTİ. resmi olarak üç ortaklı yapısı ile hizmet vermeye başladım. Bu süreçte Ramazan Çanayaz ve Hakan Şen  gibi başarılı isimlere eğitim ve danışmanlık vererek ekibin liderleri haline gelmelerine destek oldum.

01.01.2021 tarihinde VLOFF markası tekstil ve tekstil dijital baskı sektöründe Etsy platformunda hizmet vermek üzere kurulmuş olup. Birçok grafik tasarım ve etsy mağazalarına içerik üretimi noktasında hizmet vermiştir.

03.06.2022 tarihinde Pimars Ajans firmamızı 5 ortaklı yapı ile kurup bir üst seviye firmalar ile çalıştık. Turkish Airlanie Acedmy, HLL Enerji, Fibrebeton bu isimlerden bazıları.

01.02.2023 tarihinde snofya markasını kurdum. Bu marka ile ilk yurt dışı basılı dijital tasarım ürünlerimizi dropshipping ile satışa sunma işlemini gerçekleştirdik.

01.04.2023 tarihinde Sheym Tesettür giyim markasının kuruluşuna başladık. Hala start-up aşamasında olan markamız tedarikçi ve pazar analizlerine devam ederken alt yapı kuruluşlarını sürdürmektedir. Yurt dışı hedefli kurulan markamız çok yakında hizmete sunulacaktır.

01.06.2023 tarihinde Shetex markamız toptan kadın giyim olarak yurt dışı pazarına online açılmıştır. Halen üretici ağını geliştirmekte ve pazar araştırmalarına devam eden markamız aktif satış hizmetine başlamıştır.

Girişimler ve deneyimler yüklenmeye devam edecek...

bottom of page