top of page

Sosyal Medya Pazarlama ve İçerik Stratejisi


Marka Bilinirliği ve Yatırım Getirisi Sağlayan Bir Sosyal Medya Stratejisi Nasıl Geliştirilir?


Sosyal medya pazarlaması günümüzde bir marka veya işletme için bir seçenek değil, bir zorunluluk haline geldi. Küresel ölçekte sosyal ağlarda bulunan toplulukları, demografik bilgiyi, etkileşimi, alışveriş hacmini kısaca bu verileri düşündüğünüzde her firmanın ve kişinin burada olmak istemesi normal istememesi ise anormal hale geldi.Bu yazımızda sosyal medya pazarlamasının en önemli unsurlarına değineceğiz;


 • Sosyal medya stratejisi nedir?

 • Bir sosyal medya stratejisine sahip olmanın faydaları nelerdir?

 • Sosyal medya pazarlama stratejisi ve sosyal medya içerik stratejisi

 • Sosyal medya etkileşim stratejisi nedir?

 • Sosyal medya stratejisi oluşturmanın adımları nelerdir?

 • Sosyal medya stratejisine iyi bir örnek nedir?

 • Küçük işletmeler için sosyal medya stratejisiSosyal medya stratejisi nedir?


Sosyal medya stratejisi, sosyal medyada hedeflediğiniz noktayı ve bu noktaya ulaşmak için hangi yöntemleri, taktikleri, performans ve analiz ölçüm araçları ve hangi bilgileri kullanmanız gerektiğini içeren bir yol haritası oluşturma şeklidir.


Stratejinin karmaşık olması gerekmez. Aslında istediğiniz şey, anlamlı ölçülebilir öğeler içeren basit ve spesifik bir adımlar listesidir ve bu adımlar listesinin oluşumuna ise planlama denir.


Bir sosyal medya stratejisine sahip olmanın faydaları nelerdir?

Başarılı bir sosyal medya kampanyası yürütmüş veya yayınladığınız içerikle büyük ilgi görmüş olabilirsiniz. Bu tek seferlik başarı elde edilebilir.Ancak, sosyal medya pazarlamasının zor kısmı tutarlılıktır. Bu kampanyanın veya gönderinin neden başarılı olduğunu anlıyor musunuz? Kolayca çoğaltabilir misin?


Bir sosyal medya stratejisi oluşturmayı düşünmek gözünüzü korkutabilir, ancak işletmenize birçok somut fayda sağlayacaktır .


 • Tüm sosyal medya faaliyetleriniz için bir yön

 • Marka bilinirliğini geliştirin

 • Sosyal müşteri hizmetleri ve desteği sunun

 • Kitleler genelinde hedeflemeyi geliştirin

 • Web sitesi trafiğini yönlendiren ve artırın

 • İçeriği kişiselleştir

 • Daha kaliteli olası satışlar oluşturun

 • Sosyal medya etkileyici fırsatları yaratın


Viral hale gelebilecek benzersiz içeriğinizi tanıtın ( Barbie'nin yaptığı pazarlama çalışmasını hatırlıyorsunuzdur.)

Sosyal ticaret ve alışveriş yapılabilir gönderiler sunun


Analiz edebileceğiniz ve ölçebileceğiniz veriler

Gördüğünüz gibi, sosyal medyanın çok büyük faydaları var, bu nedenle bir strateji oluşturmak, iş hedeflerinize ulaşmanıza ve müşteri katılımını artırmaya yardımcı olacaktır.


Sosyal medya stratejisi sayesinde rakiplerinizden sıyrılarak, takip edilebilir ve ölçülebilir bir yola sahip olursunuz. Böyle bir yolda yürümek ise her zaman krizleri ve riskleri ön görebilme yetisi kazandırır, kazancınızı ön görebilme yetisi kazandırır ve daima bir adım önde olmanızı sağlar.Tabi bu faydaların sürdürülebilirliği firmaların/kişilerin sürdürülebilirliği ve enerjisine bağlıdır. Birçok firma ilk zamanlar bu faydaların büyüsüne kapılır ve rehavete kapılır aynı hızda geri zarara uğrar. Unutulmamalıdır ki sosyal medya canlı ve aktif bir platformdur. Kaynağı ise insanlar ve onların ürettiği içeriklerdir.


Kısaca sosyal medya stratejisine sahip olmak karanlık bir orman yolunda etrafınızı aydınlatan ay ışığının hep üzerinizde olması gibidir.Sosyal medya pazarlama stratejisi ve sosyal medya içerik stratejisi farkı?


Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Sosyal Medya İçerik Stratejisi

işletme hedeflerinizi belirleyin

içerik ihtiyaçlarınızı araştırın

hedef kitlenizi araştırın

içerik tasarım ve metin planı oluşturun

rakipleriniz araştırın

içerik paylaşımlarını planlayın

sosyal medya platformu seçin

İçerik performans analizi yapın

hedef kitlenizi oluşturun

içeriği takip et analize dayalı olarak içeriği optimize etSosyal medya pazarlama içinde yer alan içerik pazarlama stratejisi birbiri ile benzer görünsede aslında aralarında farklılıklar vardır.


Sosyal medya faaliyetlerinizi yönlendirmek ve geliştirmek istiyorsanız, başlamanız gereken yer bir pazarlama stratejisidir. Kitle araştırması, kişilik oluşturma, sosyal medya platformunu seçme ve çok daha fazlası gibi bazı temel unsurları içerir.


Bir içerik stratejisi, içerik biçimlerine ve çıktılarına odaklanır. Bu nedenle içerik oluşturma, mesajlaşma ve tonlama, içerik planlaması vb. konulara bakmalıdır.


Her ikisinde de yer alan kilit alanları parçaladık:


Bir sonraki blog yazımızı takipte kal ve bu kilit alanları keşfet.
6 views0 comments

Comments


bottom of page