top of page

Dijital Pazarlamaya Başlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

İşletmeler veya bireysel markalaşma yolunda olanlar, dijital pazarlama alanında var olmak ve bu alanda gelirini arttırmak istiyor. Ancak nereden başlaması gerektiğini veya bu hizmeti doğru şekilde nasıl alınması gerektiğini bilmiyor. Ya bir tavsiye üzerine bu hizmeti alıyor yada deneme yanılma ile bir işletme seçiyor. Yani işini şansa bırakıyor. Sonuç ise piyasada dijital pazarlama hizmetinden korkan işletmeler ve kişiler. Diğer bir yandan yetkinliği olmayan tecrübe kazanmamış sözde dijital pazarlama uzmanları.


Bu yazımda dijital pazarlamaya başlamanıza yardımcı olmak için, bu alanda kendi işinizi kurarken, yönetirken veya bu hizmeti satın alırken hatırlamanız gereken beş önemli noktaya değeniceğim. Bu bilgilerle ölçülebilir sonuçlar için en son stratejileri akıllı müşteri segmentasyonu ile birleştiren sektör lideri bir firma oluşturma yolunda ilerliyor olacaksınız.1. Gerekli Beceriler?

Dijital pazarlama canlı bir organizma gibi sürekli değişiyor gelişiyor ve yenileniyor, bu nedenle sürekli aktif ve sektörü takip ediyor olmak çok önemli. En son trendler ve teknolojilerde güncel kalmak hayati önem taşıyor.


Dijital pazarlamaya giriş yapanlar SEO, içerik pazarlaması, e-posta pazarlaması ve sosyal medya reklamcılığı ve arama motoru reklamcılığına aşina olmalıdır. Ek olarak veri okuma ve istatistik alanlarını anlamak Google analytics, yandex metrica ve semrush gibi araçlarda aşinalık kazanması büyük önem taşıyor.


Kendi alt yapınızı doğru anlamak ve konumlandırmak adına ise son olarak HTML ile CSS hakkında çalışma bilgisine sahip olmak web analitiği için büyük önem taşıyor.


Dijital pazarlamada başarılı olmak için gereken beceriler, işlerin teknik tarafının ötesine geçer. Ayrıca iletişim, problem çözme ve proje yönetimi gibi yumuşak becerilere sahip olmanızda gereklidir. Kitle psikolojisini anlamak, hedefli reklam kampanyalarının ayrılmaz bir parçası olduğu için faydalı olabilir. Son olarak ise sürekli güncel kalmak ve kendinizi her an sektörle eş zamanlı yenilemek büyük önem taşımaktadır.2. Bütçe

Dijital pazarlama alanında en önemli unsurlardan biri ise doğru bütçe planı oluşturmanızdır. Bunun için ise doğru stratejiye sahip olmak çok önemlidir. Başarılı operasyonlar için gereken bütçe hakkında net fikre sahip olmak ilerleyen süreçleri görebilmeniz adına oldukça önemlidir.


Bu bütçelere göz atacak olursak, web barındırma, kurulum, tasarım ve yönetim ücretleri, SEO, sosyal medya, yazılım abonelikleri ve reklam maliyetleri. Ek olarak personel maaşları, yan işleri yürütürken ortaya çıkabilecek beklenmedik masraflar için bir acil durum fonu ayırmayı unutmamak gerekir.
3.Gerekli Araçlar

Başarılı bir dijital pazarlama için gerekli araçlara yatırım yapmak ve bu araçları kullanan ve uzmanlığı olan kişiler ile çalışmak çok önemlidir. Buna e-posta otomasyon programları, web analitiği araçları, proje yönetim sistemleri ve grafik tasarım yazılımı dahildir. Daha iyi acente-müşteri ilişkisi yönetimi için müşteri hizmetleri yazılımı ve CRM platformları gibi araçlara da ihtiyacınız var. Doğru teknoloji, süreçleri kolaylaştırmaya ve kampanyaları yönetmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.


Spesifik birkaç örnek vermek gerekirse;


Sosyal Medya alanında;

 • Facebook / Meta

 • Instagram

 • Tiktok

 • Youtube

 • Linkedin

 • ve bölgesel öneme göre kullanılan sosyal kanallar.


Web Araçları ve Altyapı olarak;

 • Wix

 • Shopify

 • Wordpress

 • Godaddy

 • Bluehost


ve bölgesel öneme göre kullanılan alt yapı yazılımları ve hazır yazılımlar.

Arama motorları;

 • Google

 • Yandex

 • Bing

 • vb...

ve Analiz;

 • Google Analytics

 • Yandex Metrica

 • Semrush

 • ve benzeri…4.Müşteri Bulmak

Herhangi bir dijital pazarlama uygulamasında veya hizmet alımında başarı, yeni müşterileri güvence altına alma becerisine bağlıdır. Başlamak için, hedef pazarınızdaki potansiyel müşterilerin kapsamlı bir listesini oluşturmak önemlidir. Bu,hizmetinizin veya ürününüzün ilgili kiltesine, çevrimiçi varlıklarıyla ilgili yardım isteyen girişimcilere veya girişimlere, küçük işletmelere ve daha dev şirketlere ulaşmayı içerebilir. Ağ oluşturma, aynı zamanda doğru insanlarla bağlantı kurmanın ve işletmenizi duyurmanın harika bir yoludur.


Geçmişte üzerinde çalıştığınız başarılı projeleri, müşteri deneyimlerini ve olumlu yorumları vurgulayarak sağlam bir vaka çalışmaları portföyü oluşturmaya da odaklanmalısınız. Bu, yeteneklerinizi sergileyecek ve müşterilerinize sunabileceğiniz sonuçları gösterecektir.


Şunu unutmayın canlı bir ekosistemde müşterilerinizde canlıdır. Philip Kotler’ın bahsettiği gibi “Eskiden pazar içten dışa doğruydu şimdi ise dıştan içe doğru.” Yani eskiden şirketlerin talepleri ve ürettiklerini müşteriler almak zorundaydı ancak şimdi müşterilerin seçenekleri anlık olarak değiştiği ve çoğaldığı için müşteri taleplerine göre şirketler şekillenmek zorunda kalmıştır. Çağın ve teknolojinin getirdiği genel pazarın değişimini aktif takip etmek sizi her zaman bir adım önde tutacaktır.5.Pazarlama İpuçları

İşletmenizi pazarlamak, yeni müşteriler çekmek için çok önemlidir. Sosyal medya ve diğer dijital kanallar için içerik oluşturarak çevrimiçi bir varlık oluşturmaya odaklanan ve bu alanda canlı olanlar her zaman bir adım önde oluyor. Marka bilinirliği oluşturmaya yardımcı olmak için sektör profesyonelleriyle etkileşim kurun ve ilgili sohbetlere katılın. Amerika'yı yeniden keşfetmeye ne zaman ne de maliyet harcayın. Çünkü geçmiş 10 yılın birikimi artık 1 ayda öğrenilebilir hale geldi.


Genişten başlayarak kuracağınız funnel(huni) veya pazarlama tüneli ile belirli kitleleri hedefleyin ve daha yüksek dönüşüm oranlarına sahip olan hizmetlerinizi veya ürünlerinizi tanıtmak için ücretli reklamlara yatırım yapın ve bu alanda bütçe planlaması yapmayı unutmayın. Buna ek olarak organik ve ücretli stratejileri birleştirmek, daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olacaktır.


Bir dijital pazarlama hizmeti almak, veya bunu kendi içinizde yapmak, açık görüşlü olmaya, doğru becerilere, bütçeye, araçlara ve müşteri tabanına sahip olmayı gerektirir. Pazarlamaya yönelik stratejik bir yaklaşım ve sonuç sağlama taahhüdü ile rekabette öne çıkan ve zaman içinde büyüyen bir marka oluşturabilirsiniz. Ayrıca, endüstri trendleri konusunda her zaman güncel olmanızı sağlamak ve müşterileriniz için etkili çözümler sunabilmeniz için en son teknolojiyi kullanabilirsiniz. Uygun hazırlık ile başarılı bir dijital pazarlama süreci yönetilebilir ve markanızı rakiplerinizden bir adım belki on adım önde götürebilirsiniz.

Dijital Pazarlama ile ilgili bir eğitime, danışmana, mentöre veya ajansa ihtiyacınız mı var?


O zaman çok geç kalmadan bana ulaşın!11 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page